Crna Gora preko Bjelorusije do druge faze

Napisao:  Pročitano 877 puta četvrtak, 28 jun 2018 21:17

Košarkašaka reprezentacija Crne Gore savladala je večeras u Nikšiću selekciju Bjelorusije u meču 5. kola kvalifikacija za Mundobasket (grupa A) rezultatom 80:69.

"Crveni" su ovom pobjedom ispunili cilj i plasirali se u drugu fazu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje se sledeće godine održava u Kini.

Naša selekcija je loše otvarila meč, na polovini igre u prvoj dionici imali smo dvocifren zaostatak 4:14, što je primoralo selektrora Zvezdana Mitrovića da zatraži tajm-aut.

Nakon kratkog predaha "crveni" su se trgli i zahvaljujući razigranom Milku Bjelici (9 poena) stigli do preokreta 21:20 na početak 10. minuta.

Međutim, gosti su pogodjenim bacanjima zaključila prvi period igre u svoju korist (21:22).

Drugu četvrtinu otvaramo sa dva precizna šuta iza linije 6.75, za prednost od 5 poena (29:24), ali je onda uslijedio period od preko pet minuta da naši reprezentativci nisu postigli koš.

Bjelorusija je iskoristila našu lošu igru i nepreciznost u napadu da preokrene rezultat u svoju korist (29:32).

Košgeterski post konačno je prekinuo Aleksa Popović sa linije za slobodna bacanja (31:32).

Crnogorci su na veliki odmor pošli sa minimalnom prednošću, poenima Bjelice za (33:32).

U drugom poluvremenu igralo se koš za koš, sve do sredine trećeg kvartala kada su puleni Zvezdana Mitrovića uspostavili kontrolu nad igrom i serijom 7:0 došli do sedam poena prednosti (49:42).

"Crveni" su finiš dionice iskoritili da se rezultatski dodatno odlijepe, i parcijalom 9:0 stigli do rekordnih plus 14 (61:47).

Gosti se nisu predavali već su uzvratili i za manje od dva minuta sa devet vezanih poena prišli na 63:56.

Selektor Mitrović je pozvao tajm-aut, koji je urodio plodom i naša selkecija je ponovo otišla na dvocifrenu prednost od plus 13 (69:56), ali je centar Makabija Artjom Parahuski uzvratio sa šest vezanih poena i smanjio na 69:62.

U odlučujućim momentima najiskusniji igrač u našem sastavu preuzeo je stvari u svoje ruke, Bjelica je trojkom iz ćoška tri minuta prije kraja praktično riješio pitanje pobjednika (72:62).

Kada je 30 sekundi kasnije i Ivanović bio precizan sa sedam metara za 75:62, bilo je jasno da je Crna Gora izborila plasman u drugi krug kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Najefiksniji u crnogorskom tmu bio je Milko Bjelica sa 18 poena, dvocifreni su bili Derik Nidam i Nikola Ivanović sa po 12 poena.

U poraženom sastavu izdvojio se Artjiom Parahuski sa 15 poena i 11 skokova.

Našu selekciju u nedelju očekuje duel poslednjeg kola sa Slovenijom u ljubljanskim "Stožicama", gdje će pokušati da stignu do važnih bodova za nastavak takmičenja.