Mornar otplovio u istoriju: Prekinut niz Budućnosti, Barani šampioni Crne Gore!

Napisao:  Pročitano 1857 puta četvrtak, 31 maj 2018 21:24

U grotlu barske dvorane ''Topolica'' košarkaši Mornara upisali su večeras zlatnim slovima svoje ime u istoriju crnogorske košarke. Nakon 11 uzastopnih titula Podgoričana, Barani su u četvrtom meču finalne serije sezone 2017/18 ERSTE lige rezultatom 75:63 prekinuli njen niz i postali novi šampioni Crne Gore!

U prvom dijelu prve dionice rivali su odmjeravali snage, a onda se Mornar na pogon Nidama i Mićovića, pri rezultatu 10:12, odlijepio serijom 11:0, tj. parcijalom 13:1, stekavši prvu dvocifrenu zalihu (23:13).

Do kraja dionice gosti su ''otkinuli'' poen Pavićevićevoj četi (24:15), koja je međutim u drugom kvartalu nastavila sa sjanom igrom i ubrzo stigla do plus 12 (31:19).

Reakcija Budućnosti stigla je bacanjima Gibsona i trojkom Danila Nikolića iz kornera, što je iznudilo reakciju trenera Pavićevića, koji je zatražio tajm-aut (31:24).

Savjeti iskusnog trenera urodili su plodom, jer je domaćin ubrzo vratio dvocifren višak, koji je sačuvao do odmora (39:29).

Najefikasniji u timu Mornara u prvih 20 minuta bio je Nidam sa 10 poena, dok je u gostujućoj ekipi odskočio Gibson sa 9.

Mnogo agresivnija i odlučnija djelovala je Budućnost na startu drugog poluvremena, pa je serijom 6:0 (sve poene postigao Danilo Nikolić), prišla na -4.

Nalet Podgoričana prekinuo je Reli Ros, ali je američkom beku trojkom o tablu odgovorio Lendri - 41:38.

Huk sa tribina ''Topolice'' trgao je domaće, koji su se ponovo distancirali sa pet vezanih poena Mićovića (46:38).

Ipak, treće lična Nidama i odluka Pavićevića da ga sačuva za odlučujući period meča, omela je Mornar, što je iskoristio Nikola Ivanović, koji je vezao 4 poena i ponovo približio Budućnost na -4 (46:42).

Međutim, tada je stvari u svoje ruke uzeo Vranješ, koji je ponovo, uz goleme probleme gostiju sa ličnim greškama (po 4 Gordić i Ivanović), udaljio domaće na dvocifrenu razliku 57:46.

U finišu četvrtine novu trojku o tablu za goste pogodio je Gibson, za nadu u preokret u posljednjem kvartalu - 57:49.

Posljednju dionicu trojkom je otvorio Nidam, a nakon koša Barovića, višak od dvije cifre domaćima vratio je Reli Ros u kontranapadu - 62:51.

Mornar je prekinuo cirkulaciju lopte u napadu gostiju, koji nisu ličili ni na blijedu sjenku ekipe koja je osvojila ABA ligu, pa je prednost na polovini posljednjeg kvartala narasla na +16 (68:52).

Do kraja meča domaćin je s lakoćom i atraktivnim akcijama iskontrolisao rezultat, a po isteku 40 minuta slavlje u krcatoj ''Topolici'' moglo je da počne! Mornar je postao šampion Crne Gore, jedini tim pored Budućnosti kojem je to pošlo za rukom od sticanja nezavisnosti!

Najefikasniji akter istorijske večeri za Mornar bio je Mićović sa 18 poena, pratio ga je, definitivno, MVP finalne serije Derik Nidam sa 14, a dvocifreni su bili i Vranješ sa 12, Reli Ros sa 11 i Luković sa po 10 poena i skokova.

U timu Budućnosti izdvojili su se Ivanović sa 16, Gibson sa 14 i D. Nikolić sa 13 koševa.